Mądre wykorzystanie zajęć wychowania fizycznego

Przygotowanie na przyszłość

Już w przedszkolu organizowane są zajęcia ruchowe, które zapewniają maluchom odpowiednią porcję aktywności fizycznej każdego dnia. W planie zajęć szkoły podstawowej, liceum, jak również studiów przeznacza się przynajmniej dwie-trzy godziny tygodniowo na wychowanie fizyczne, w skrócie wf. Warto uczestniczyć w tych lekcjach od początku, bo stanowią one nie tylko miłą odskocznię od innych przedmiotów wymuszających wysiłek umysłowy, ale też są kapitałem na przyszłość – ktoś, kto nie omijał lekcji wf, będzie lepiej wysportowany i przyzwyczajony do wysiłku fizycznego. W wielu szkołach kładzie się naprawdę spory nacisk na jakość takich zajęć, zwłaszcza jeśli są tzw. klasy sportowe ze zwiększoną ilość godzin wf w tygodniu. Niekiedy uczniowie tworzą szkolne drużyny w różnych dyscyplinach lub biorą udział w konkursach i zawodach, przez co uczą się rywalizacji i od najmłodszych lat zauważają to, co jest najpiękniejsze w sporcie.

Profilowane zajęcia

Po ukończeniu wymaganych szczebli edukacji można uzyskać znacznie większy wpływ na to, jaki będzie plan zajęć tego typu. Na uczelniach wyższych profilowane zajęcia wychowania fizycznego uwzględniają np. gimnastykę, pływanie, wybrane dyscypliny zespołowe, bieganie, można też zapisać się na siłownię lub fitness. Jedynym wymogiem jest zrealizowanie określonej ilości godzin. Tutaj, podobnie jak w szkołach niższego szczebla, także obserwuje się „plagę” zwolnień lekarskich – często ponad połowa studentów nie jest w stanie podjąć żadnej aktywności fizycznej z powodu chorób. Warto wziąć pod uwagę fakt, że zajęcia są korzyścią dla studentów, a nie przykrym wymogiem, zwłaszcza jeśli zamierza się wymusić na lekarzu wydanie zwolnienia z błahego powodu.

2 komentarze

  1. W szkołach jest ciężko, bo wystarczy być nie w formie/puszystym itd. żeby wszyscy się z ciebie wyśmiewali. Dlatego wiele dziewczyn ratuje się zwolnieniami.

  2. Zwolnienia z wf są plagą owszem ale najwięcej tego było w gimnazjach (których już całe szczęście nie ma) i liceach. Na studiach jest o wiele łatwiej bo można sobie dobrać zajęcia i mało kto ma zwolnienie.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *