Depilacja ciała dla kobiet

Depilacja nie jest odkryciem naszych czasów. Kobiety robiły to już w starożytności – w Grecji stosowały wypalanie płomykiem lampki oliwnej, w Cesarstwie Rzymskim używały kremów z pumeksu. Dziś mamy metody nowoczesne, a mimo to zdarza się, że efekt końcowy rozczarowuje – skóra jest zaczerwieniona, boli, wyskakują na niej krostki. Można zapobiec takim nieprzyjemnym reakcjom.

Depilator

Dobry depilator kosztuje sporo, ale to zabieg opłacalny w porównaniu z ceną lasera czy wosku. Tego typu depilacja jest bolesna, lecz włoski odrastają dopiero po kilku tygodniach. By tak się stało, muszą być odpowiednio długie, aby były wyrywane razem z cebulką. Producenci zachwalają wprawdzie depilatory, które usuwają nawet półmilimetrowe włoski, ale wtedy zazwyczaj cebulka pozostaje nienaruszona i włos szybko odrasta. Ból można zmniejszyć, schładzając skórę kostkami lodu w foliowej torebce. Są też specjalne depilatory z nakładką chłodzącą. Zabieg najlepiej robić przed snem, po wieczornej kąpieli i wmasować po nim w skórę kojący balsam nawilżający lub specjalną oliwkę.

Depilacja woskiem do depilacji
Jest to sposób dość bolesny, wymaga wprawy, ale za to włoski odrastają dopiero po kilku tygodniach.

Maszynki do golenia – czyli najtańszy, najszybszy i najłatwiejszy sposób depilacji, którego efekty utrzymują się najkrócej. Niewątpliwą zaletą golenia jest fakt, iż zabieg ten jest całkowicie bezbolesny. Niestety trzeba go często powtarzać, gdyż włoski odrastają już po dwóch dniach. Depilację z użyciem maszynki do golenia najlepiej jest przeprowadzać pod prysznicem, po uprzednim umyciu skóry i nałożeniu żelu pod prysznic lub specjalnej pianki do golenia. Nigdy nie należy golić się na sucho, gdyż zawsze kończy się to podrażnieniem skóry.

Kremy do depilacji – stosuje się je na umytą i osuszoną skórę, na której wcześniej należy przeprowadzić test uczuleniowy. Następnie krem rozprowadza się równomiernie za pomocą specjalnej szpatułki i czeka tak długo, jak jest to podane na opakowaniu preparatu. Po tym czasie krem wraz z rozpuszczonymi włoskami zbiera się ze skóry za pomocą tej samej łopatki. Należy pamiętać, aby nie przekraczać czasu podanego w ulotce, gdyż preparat działa niekorzystnie na skórę. Po depilacji skórę należy dokładnie spłukać letnią wodą. Ta metoda usuwania zbędnego owłosienia jest bezbolesna, ale nieco czasochłonna. Wymaga również dużej precyzji w nakładaniu preparatu. Efekt utrzymuje się około tygodnia.

Depilatory mechaniczne – ich działanie polega na chwytaniu włosków i wyrywaniu ich wraz z cebulkami. Dzięki temu skóra pozostaje gładka nawet do 4 tygodni. Dużą wadą tej metody depilacji jest ból, który jej towarzyszy. Najintensywniejszy jest przy pierwszym razie, a z czasem jest coraz mniejszy. Nie każda kobieta po pierwszym użyciu depilatora decyduje się jednak na kontynuowanie usuwania włosków w ten sposób – wszystko zależy od indywidualnej tolerancji na ból.
Plastry depilujące – podobnie jak depilatory mechaniczne, plastry wyrywają włoski wraz z cebulką. Przed zastosowaniem rozgrzewa się w dłoniach złożone plastry, które następnie się rozdziela i przykleja do skóry. Następny krok depilacji to oderwanie plastrów w kierunku przeciwnym do kierunku wzrostu włosków. Jest to bolesne, szczególnie jeśli nie ma się wprawy. Skóra pozostaje gładka na około 4 tygodnie.
Wosk do depilacji – depilacja woskiem jest bolesna, ale jej efekty utrzymują się nawet do 6 tygodni. Zabiegi z użyciem wosku oferowane są w gabinetach kosmetycznych, chociaż specjalne zestawy do depilacji można również stosować w domu. Dostępny jest zarówno wosk na zimno, jak i na ciepło;
Metoda laserowa – jest jednocześnie najdroższą i najskuteczniejszą metodą depilacji. Podczas zabiegu mieszki włosowe pochłaniają promieniowanie lasera, w wyniku czego dochodzi do ich uszkodzenia.

Większość zabiegów kosmetycznych ma swoje mocne oraz słabe strony. Podobnie jest z depilacją woskiem. Świadomość jej wad i zalet pomoże zdecydować, czy ta metoda usuwania niechcianego owłosienia jest dla nas odpowiednia. Lepiej rozważyć to wcześniej, niż w ostatniej chwili uciec kosmetyczce z fotela ;). Najpierw zobaczmy, jakie plusy ma depilacja woskiem:

 • Jest to stosunkowo tani zabieg
 • W krótkim czasie można usunąć niechciane owłosienie z dużych partii ciała
 • Daje długotrwały efekt, ponieważ pozwala usunąć włoski wraz z cebulkami
 • Regularne stosowanie depilacji za pomocą wosku osłabia włoski

A jakie są minusy depilacji woskiem?

 • Zabieg jest bolesny
 • Bezpośrednio po nim skóra jest podrażniona i zaczerwieniona
 • Depilacja woskiem może doprowadzić do powstania blizn wywołanych wrastaniem włosków
 • Nie może być stosowana przez osoby przyjmujące leki zmniejszające grubość skóry, np. preparatów na trądzik

Depilacja woskiem wymaga wprawy i umiejętności, dlatego na początku najlepiej jest wykonać ją u kosmetyczki. Kiedy podpatrzymy, jak zabieg ten przeprowadza profesjonalista oraz jak reaguje na niego nasza skóra, będziemy mogły zrobić go samodzielnie w domu. Zobaczmy, co warto wiedzieć na temat depilacji woskiem u kosmetyczki:

 • Efekt utrzymuje się około 3-4 tygodni
 • Wyróżniamy depilacje z użyciem wosku twardego i miękkiego – pierwszy jest mniej bolesny, dlatego jest wykorzystywany do usuwania owłosienia z delikatnych partii ciała, takich jak bikini, pachy czy twarz
 • Dzień przed depilacją warto wykonać peeling ciała (również wówczas, kiedy zamierzamy przeprowadzić zabieg w domu)
 • Włoski nie powinny być ani za długie, ani za krótki – zbyt długie spotęgują ból, natomiast krótkie będą trudne do wyrwania. Optymalna długość to około 5 mm.

Depilacja Lycon Warszawa w salonie Świat Wosku.

Lycon to woski i produkty do depilacji wywodzące się z Australii. Przez wielu firma ta jest uważana za jedną z najbardziej prestiżowych marek w tej dziedzinie. Cechami wyróżniającymi woski Lycon jest fakt, że wyrywają ona krótkie, nawet 1-milimetrowe włoski. Dodatkowo dzięki specjalnej aplikacji wosk nie przykleja się i nie ciągnie skóry, co zmniejsza uczucie dyskomfortu w czasie zabiegu oraz zapobiega zaczerwienieniom i podrażnieniom po depilacji.

Depilacja woskiem u kosmetyczki jest szczególnie polecany osobom o wrażliwej skórze. Po zabiegu w gabinecie nakładane są preparaty łagodzące, a dodatkowo można zastosować zabiegi o działaniu przeciwzapalnym i dezynfekującym.

Zestawy do samodzielnej depilacji woskiem są ogólnodostępne, ale zabiegi w salonie mogą być mniej bolesne i bardziej skuteczne. Prawdopodobieństwo uszkodzenia włosów jest dużo mniejsze, kiedy korzystasz z usług specjalisty. Tak czy inaczej, zawsze po depilacji woskiem warto zastosować balsam, aby ukoić skórę i zmniejszyć podrażnienie.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *